طارق

ستاره صبح

ستاره صبح

طارق
آخرین مطالب
محبوب ترین مطالب

۵ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ مهر ۹۳ ، ۱۶:۲۴
محمد جواد جیگاره

    براساس تعدادی از پژوهش‌های علمی انجام شده در مرکز پژوهش‌های ملی قاهره، خواندن نماز صبح در زمان مقرر خود، موجب فعال شدن کار سلول‌های بدن و جلوگیری از ابتلاء به ورم‌های سرطانی می‌شود. کتر سعید شلبی از اساتید این مرکز گفت: پژوهش‌ها موید این مطلب است که خواندن نماز صبح در زمان خود، به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و هم‌چنین تنظیم کار هرمون‌های بدن و گردش خون کمک می‌کند. وی افزود: بر اساس این پژوهش در زمان ادای نماز صبح، تمامی اعضای بدن در اوج فعالیت‌هایشان قرار دارند. به گونه‌ای که ترشح هرمون‌ها به ویژه آدرنالین که ترشح آن در ساعت 5 صبح شروع می‌شود، افزایش می‌یابد و به فعال شدن تمامی اعضای بدن و جلوگیری از ورم‌های سرطانی کمک می‌کند. هم‌چنین هوای پاک صبحگاهی دارای مقادیر زیادی اکسیژن است که موجب فعالیت قلب، کاهش انقباضات رگ‌های خونی، تنظیم کار هرمون‌ها و بهبود فعالیت حافظه می‌شود. 

منبع  http://lovely-hijab.blogfa.com

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۳ ، ۱۰:۳۷
محمد جواد جیگاره

روزى شاه عباس به شیخ بهایى گفت:

دلم می ‏خواهد تو را قاضى القضات کشور نمایم تا همانطور که معارف را نظم دادى، دادگسترى را هم سر و سامانى بدهی،  بلکه حق مردم رعایت شود.

شیخ بهایى گفت: قربان من یک هفته مهلت می ‏خواهم تا پس از گذشت آن و اتفاقاتى که پیش خواهد آمد، چنانچه باز هم اراده ی ملوکانه بر این نظر باقى بود دست به کار شوم و الا به همان کار فرهنگ بپردازم.شاه عباس قبول کرد و فردا شیخ سوار بر الاغش شده و به مصلای ( محل نماز خواندن) خارج از شهر رفت  و افسار الاغش را به تنه درختى بست و وضو گرفت  و عصای خود را کنارى گذاشت و براى نماز ایستاد، در این حال رهگذرى که از آنجا می ‏گذشت. شیخ را شناخت، پیش آمد و سلام کرد.

 شیخ قبل از نماز خواندن جواب سلام را داد و گفت:  اى بنده ی خدا من می ‏دانم که ساعت مرگ من  فرار رسیده و در حال نماز زمین مرا مى بلعد! تو اینجا بنشین  و پس از مرگ من الاغ و عصاى مرا بردار و برو به شهر  به منزل من خبر بده و بگو شیخ به زمین فرو رفت. و لیکن  چون قدرت و جرات دیدن عزرائیل را ندارى چشمانت را بر  هم بگذار و پس از خواندن هفتاد مرتبه قل هو الله احد مجددا  چشم هایت را باز کن و آن وقت الاغ و عصاى مرا بردار و برو. مرد با شنیدن این حرف از شیخ بهایى با ترس و لرز به روى  زمین نشست و چشمان خود را بر هم نهاد و شیخ هم عمامه  خود را در محل نماز به جاى گذاشته ، فوراً به پشت دیوارى  رفت و از آنجا به کوچه ‏اى گریخت و مخفیانه خود را به خانه  خویش رسانیده و به افراد خانواده خود گفت: امروز هر کس  سراغ مرا گرفت بگوئید به مصلا رفته و برنگشته، فردا صبح  زود هم من مخفیانه می روم پیش شاه و قصدى دارم  که بعداً معلوم می شود.

شیخ بهایى فردا صبح قبل از طلوع آفتاب به دربار  رفت و چون از نزدیکان شاه بود، هنگام بیدار شدن  شاه اجازه حضور خواست و چون به خدمت پادشاه رسید عرض کرد: اعلیحضرت، می خواهم کوتاهى  عقل بعضى از مردم و شهادت آنها را فقط به سبب  دیدن یک موضوع، به شاه نشان دهم و ببینید مردم  چگونه عقل خود را از دست می دهند و مطلب  را به خودشان اشتباه می فهمانند. شاه عباس با تعجب پرسید: ماجرا چیست؟

 شیخ بهایى گفت: من دیروز به رهگذرى گفتم  که چشمت را هم بگذار که زمین مرا خواهد بلعید و چون  چشم بر هم نهاد من خود را مخفى ساخته و به خانه  رفتم و از آن ساعت تا به حال غیر از افراد خانواده ام،  کسى مرا ندیده و فقط عمامه خود را با عصا و الاغ  در محل مصلى گذاشتم، ولى از دیروز بعدازظهر  تا به حال در شهر شایع شده که من به زمین  فرو رفتم و این قدر این حرف تکرار ده که هر  کس می گوید من خودم دیدم که شیخ بهایى  به زمین فرو رفت! حالا اجازه رمایید شهود حاضر شوند!

به دستور شاه مردم در میدان شاه و مسجد  شاه و عمارت‏هاى عالى قاپو و تالارها و عمارت مطبخ و عمارت گنبد و غیره جمع شدند، جمعیت  به قدرى بود که راه عبور بسته شد، لذا از طرف  رئیس تشریفات امر شد که از هر محلى یک نفر شخص متدین و فاضل و مسن و عادل براى شهادت تعیین کنند  تا به نمایندگى مردم آن حل به حضور شاه بیاید و درباره فقدان شیخ بهایى شهادت بدهند. بدین ترتیب 17 نفر شخص معتمد و واجد شرایط از 17 محله ی آن زمان اصفهان تعیین  شدند و چون به حضور شاه رسیدند ، هر کدام به ترتیب گفتند: به چشم خود دیدم که چگونه زمین شیخ را بلعید! دیگرى  گفت: خیلى وحشتناک بود ناگهان زمین دهان باز کرد  و شیخ را مثل یک لقمه غذا در خود فرو برد. سومى گفت:  به تاج شاه قسم که دیدم چگونه شیخ التماس می کرد  و به درگاه خدا گریه و زاری می نمود. چهارمى ‏گفت:

خدا را شاهد می گیرم که دیدم شیخ تا کمر در خاک  فرو رفته بود و چشمانش از شدت فشارى که بر  سینه ‏اش وارد می آمد از کاسه سر بیرون زده بود.

به همین ترتیب هر یک از آن هفده نفر شهادت دادند.  شاه با حیرت و تعجب به سخنان آنها گوش می کرد.

عاقبت شاه آنها را مرخص کرد و خطاب به آنها گفت: بروید و مجلس عزا و ترحیم هم لازم نیست زیرا معلوم  می شود شیخ بهایى گناهکار بوده است! وقتى مردم  و شاهدان عینى رفتند، شیخ مجددا به حضور شاه  رسید و گفت: قبله ی عالم. عقل و شعور مردم را  دیدید؟ شاه گفت: آرى، ولى مقصودت از این بازى چه بود؟

شیخ عرض کرد: قربان به من فرمودید، قاضى القضات شوم.

شاه گفت: بله ولى این موضوع چه ارتباطی به آن دارد؟

 شیخ گفت: من چگونه می توانم قاضى القضات شوم  با اینکه می دانم مردم هر شهادتى بدهند معلوم نیست  که درست باشد، آن وقت حق گناهکاران یا بى گناهان  را به گردن بگیرم. اما اگر امر می فرمایید ناچار به اطاعتم!

شاه عباس گفت: چون مقام علمى تو را به دیده ی  احترام نگاه کرده و می کنم لازم نیست به قضاوت  بپردازى، همان بهتر که به کار فرهنگ مشغول باشى.

منبعhesamgentelman :

 


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۳ ، ۰۹:۰۴
محمد جواد جیگاره

                 تو را به پنج چیز سفارش می کنم :           

اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن                                             اگر به تو خیانت کردند خیانت مکن            

اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو                                                اگر مدحت کنند شاد مشو  

                                                                                      و اگر نکوهشت کنند، بیتابی مکن

                                 امام جواد (ع)

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۳ ، ۰۸:۵۷
محمد جواد جیگاره
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۳ ، ۰۸:۵۳
محمد جواد جیگاره